Нарушената самооценка при децата

        Нека погледнем как самооценката се проявява в поведението на децата.    Активност, находчивост, чувства за хумор, общителност – това са качества, характерни за деца с обективна оценка за себе си. Те с желание участват в игрите, не се обиждат, ако се окажат губещи  и не дразнят победените в такива случаи.

 

   Пасивността, мнителността, повишената ранимост, обидчивостта често са характерни за деца с понижена самооценка. Те не искат да участват в играта, защото се боят да не загубят, ако пък участват, се обиждат и си тръгват. Понякога деца, на които се дава негативна оценка в семействата, се стараят да компенсират това в общуването с децата. Те искат винаги и навсякъде де са първи и го преживяват болезнено, ако не успеят.  

 
 

   При завишена самооценка децата се стремят във всичка да са  най-добри. Такива деца понякога са агресивни към другите деца, които също искат да са  лидери в групата.      

   А сега няколко съвета към родителите, заинтересовани да формират правилна самооценка на децата си:      

   - Не пазете детето от всекидневните задължения, не се стремете да решите всичките му проблеми вместо него, но не го и претоварвайте с непосилни за него задачи. Нека детето прави това, което е по силите му и получи удовлетворение от свършената работа.      

   - Не прекалявайте с похвалите, но и не забравяйте да го поощрите, когато наистина заслужава. Не забравяйте, че похвалата, както и наказанието, трябва да са съизмерими с постъпката.     

   - Поощрявайте инициативата на детето. Нека то е водещо във всяко начинание, но в същото време му покажете, че другите могат да бъдат в нещо по-добри от него. Показвайте със свои примери правилно отношение към успеха и неуспеха. Оценявайте на глас своите възможности и резултатите от своята работа.    

   - Не сравнявайте детето с другите деца. Сравнявайте го със самия себе си (какъв е сега, какъв е бил вчера и какъв може да стане утре).     

   Важно е да се знае, че нивото на самооценка не се установява веднъж и завинаги. Сомооценката се изменя, особено в предучилищна възраст. Нашето отношение към детето, оценката ни за неговия успех и неуспех - всичко това оказва влияние на отношението но детето към себе си .

По материали на https://www.dimitrovaschool.com